خطای E22 در ظرفشویی بوش و روش های حل این ارور

خطای E22 در ظرفشویی بوش

خطای E22 در ظرفشویی بوش یکی از متداول ترین ارورهای ظرفشویی بوش می باشد. شروع ارور به این شکل است قبل از پایان یافتن برنامه خطای E22 بر روی نمایشگر ظرفشویی بوش ظاهر میگردد. این خطا ۵ تا ۷ دقیقه قبل از پایان کار برنامه روی می دهد ابتدا دستگاه مکث می کند و این چرخه دوباره تکرار میشود . بعضی مواقع با خاموش و روشن کردن ماشین این مشکل برطرف میگردد اما بعضب  مواقع هم این مشکل همچنان پس از مدتی کار ماشین برمی گردد.

چه موقع خطای E22 در ظرفشویی بوش ظاهر میشود؟

 • این ارور بعضی مواقع در ابتدای کار  برنامه در ظرفشویی ظاهر میگردد.
 • کاربر برای اینکه ارور برطرف گردد ماشین را از برق کشیده و دوباره آن را به برق زده و دوباره تست می کند
 • حتی بعد از ریست نرم افزاری دستگاه، ممکن است این ارور به طور متناوب دیده شود

نکته بسیار مهم: دستگاه را زیاد خاموش و روشن نکنید این کار باعث آسیب جدی رسیدن به برد اصلی میشود .

علت نمایش E22 در ظرفشویی بوش چیست؟ و این ارور چه مفهومی دارد؟

با توجه به داده های ثبت شده در دستورالعمل های چندین مدل ماشین ظرفشویی بوش ، خطای e22 مخفف “فیلترهای بسته شده یا آبگیر” است. این به این معنی است که باقیمانده مواد غذایی باعث بسته شدن فیلتر تخلیه آب شده و اجازه تخلیه شدن آب را میگیرد.و یا اینکه این مشکل میتواند از کثیف شدن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی باشد.

حل مشکل (اول):

برای حل این مشکل ابتدا کل سبدها را بیرون کشیده و سپس فیلتر تخلیه که در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد را چرخانده و آن را بیرون بیاورید. با شست وشوی فیلتر با آب گرم و فرچه میتوانید تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنید.

مطالب پیشنهادی  ارور E15 در ظرفشویی بوش و راه های رفع آن

خطای E22 در ظرفشویی بوش

این ارور به معنی گرفتگی است لوله های خروجی است . در بیشتر موارد با تمیز کردن فیلتر تخلیه این مشکل برطرف میگردد حال اگر این مشکل با تمیز کردن فیلتر برطرف نگردید به سراغ راه حل دوم میریم …

اگر خطای e22 و e24 متناوب باشد ، دلیل آن می تواند پیچیده تر باشد. در حدود ۲۰٪ موارد ، متخصصان اعلام می كنند كه در صورت گرفتگی شیلنگ تخلیه ، این اتفاق می افتد ، اما بیشتر اوقات ، خطای مشابه مشكلی را در پمپ ایجاد می كند. ماشین های ظرفشویی Bosch پمپ بسیار ضعیفی نسبت به ماشین های ظرفشویی دارند.

خطای e22 و e24 که عملکرد ماشین ظرفشویی Bosch را فلج می کند می تواند ناشی از نخ یا قطعه پیاز سبز باشد که بین پروانه و بوش پمپ گیر کرده است. دلیل آن ساده است و شما می توانید در ده دقیقه مشکل را برطرف کنید مگر اینکه بدانید چگونه آن را انجام دهید.

حل مشکل (راه دوم):

در حقیقت دلایل زیادی برای بروز خطای E22 در ظرفشویی بوش وجود دارد. این خرابی بدون عمیق تر شدن در دستگاه قابل حذف است. نکاتی وجود دارد که قطعاً به شما کمک می کند:

 • در ابتدا آب و برق ماشین را قطع کرده و سپس تمام سبدها را از داخل ماشین درآورده
 • قاب پلاستیکی پایین که در کف ماشین هستش را باز کنید
 • و درصورت وجود گرفتگی آن را تمیز کنید
 • قاب ها را آزاد کرده و فیلتر را آزاد کنید . حالا میتوانید با آزاد کردن نازل و بقیه مواردی که به پمپ وصل هستند را آزاد کنید
 • ماشین ظرفشویی را به طرف پایین بچرخانید ، نگهدارنده سینی پلاستیکی را شل کنید و شروع به کشیدن پالت با واحدها به سمت بالا کنید.
 • یک قسمت بزرگ پلاستیکی با پریز برای نازل ها در وسط پالت وجود دارد. هیتر در کنار پمپ قرار دارد که باید به آن توجه کرد
 • پمپ در کنار هیتر قرار دارد آن را جدا کرده و سیم ها را آزاد کنید
 • و در آخر بعد باز شدن پمپ چرخش پروانه را بررسی کنید و از هرگونه اشیای خارجی موجود در آن خلاص شوید. اگر چرخش پروسه های پروانه مشکل دارد ، لازم است روتور را برداشته و آن را بررسی کنید.
مطالب پیشنهادی  نحوه قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی

خوب پس از بررسی پمپ و شلنگ های تخلیه پمپ را بسته و همه موارد باز شده را به حالت اول درآورید. با تست دوباره متوجه حل شدن خطای E22 ظرفشویی خواهید شد.

منبع: سایت https://bosch-dishwasher-errors.com

علیرضا عبیری
علیرضا عبیری
چندسالی است که در حوزه لوازم خانگی مشغول فعالیت هستم علاقه مندم اطلاعاتی را در مورد عیب یابی راحتر لوازم خانگی در اختیار شما قرار دهم . امید است بتوانم با نظرات شما دوستان بهترینها را ارائه دهم با سپاس فراوان

0 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  Visitor Rating: 4 Stars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *